بافت پارچه

بافت پارچه

طرز بافت پارچه

پارچه از درهم تنیده شدن نخ ها به صورت سطری و ستونی (عمودی و افقی) که به آن تار و پود پارچه گفته می شود، بافته می شود. ساده ترین نوع بافت پارچه، بافت تافته است که نخ های تار و پود به صورت ضربدری از داخل یکدیگر رد می شوند و پارچه را تشکیل می دهند. بافت تافته از بافت های پایه محسوب شده و در اکثر پارچه ها به کار می رود.
برای درک بهتر بافت تافته یک صفحه شطرنج را در نظر بگیرید؛ در صفحه شطرنج خانه های بازی به صورت یکی در میان سیاه و سفید هستند. اگر به طور مثال خانه های سیاه را نخ تار و خانه های سفید را نخ پود در نظر بگیریم، بافت تافته دقیقاً مانند صفحه شطرنج است و این نخ ها به صورت ضربدری از داخل یکدیگر رد می شوند تا پارچه را تشکیل دهند. به همین دلیل بافت تافته از بافت های پایه محسوب شده و در اکثر پارچه ها استفاده می شود.

مثلاً برای بافتن پارچه برزنت در اکثر موارد از بافت تافته استفاده می شود؛ مگر در موارد خاص مانند لباس جودو که به صورت پاناما بافته می شود.

ثبت سفارش بافت پارچه ۰۳۱3801

انواع بافت پارچه

حالا که با بافت تافته که ساده ترین نوع بافت است آشنا شدیم، نوبت به این می رسد که با انواع بافت پارچه و طرح های مختلف آن آشنا شویم. در واقع می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که “چگونه طرح بافت یک پارچه تغییر می کند؟”

همانطور که گفته شد بافت تافته شبیه به یک صفحه شطرنج است که نخ های تار و پود به صورت یکی در میان از داخل یکدیگر رد شده اند. حال اگر به طور مثال این نخ ها به صورت دو در میان، سه در میان ویا حالت های دیگر از داخل یکدیگر رد شوند، بافت پارچه تغییر می کند. در واقع به روش های متعددی می توان تعداد و نحوه تنیده شدن نخ های تار و پود در یکدیگر را تنظیم کرد که با هر یک از این تنظیمات، یک نوع بافت جدید در پارچه ایجاد می شود.

سه بافت اصلی در پارچه وجود دارد که عبارتند از: بافت سرژه (که به آن کجراه نیز می گویند)، بافت ساتن و بافت ساتین

پارچه تخت بافت چیست

نحوه بافتن پارچه به وسیله ماشین های تخت باف به این صورت است که چله گذاری معمولاً در همه پارچه ها به صورت یکسان انجام می‌شود و تفاوت در نوع پود گذاری پارچه است که باعث بافته شدن پارچه با طرح های مختلف می شود.

منظور از چله گذاری چیست؟

برای درک بهتر این موضوع یک قرقره ساده نخ را در نظر بگیرید. در این قرقره ساده یک عدد نخ به دور این قرقره آنقدر پیچیده شده تا قرقره را پر کرده است. حال فرض کنید که یک قرقره بسیار بزرگی وجود دارد که به جای یک نخ مثلاً سه هزار نخ قرار است به دور آن پیچیده شود. به این عملیات چله گذاری می گویند؛ در واقع یک دوک بسیار بزرگ که تعداد بسیار زیادی نخ در کنار هم بر روی آن پیچیده می شود. این نخ ها در واقع همان نخ های تار در پارچه هستند.

بعد از اینکه چله آماده شد، آن را پشت ماشین بافت قرار می دهند تا نخ‌های تار مورد نیاز در بافت پارچه را تامین کند.

انواع روش های پود گذاری در بافت پارچه:

پیشتر اشاره کردیم که در بافت انواع پارچه با ماشین های تخت باف، تغییر در نوع بافت به نحوه پود گذاری آن بستگی دارد. حال می خواهیم نحوه پود گذاری را به طور کامل بررسی کنیم.

روش راپیری(Rapier weaving):

در این روش زمانی که نخ های تار در ماشین بافت آماده شدند (مثلاً برای بافت تافته که ساده ترین نوع بافت است به صورت یکی در میان بالا و پایین می ایستند)، نخ پود به وسیله یک قلاب از میان نخ های تار عبور می‌کند و تا انتها می رود. به این روش، روش ؟ می گویند. لازم به ذکر است در بعضی از ماشین های تخت باف، این عملیات به وسیله یک قلاب انجام شده و در بعضی از ماشین ها نخ پود به وسیله قلاب اول تا وسط دستگاه آورده می شود و در آنجا به قلاب دوم تحویل داده شده و تا انتهای دستگاه می رود. اکثر پارچه های تخت باف از همین روش بافته می شوند.

بعد از اینکه پود گذاری انجام شد، دستگاه دهنه پارچه را تغییر می دهد (منظور از تغییر دهنه عوض شدن جای نخ های تار است، یعنی مثلاً اگر نخ ها به صورت یکی در میان بالا و پایین باشند قبل از انجام پود گذاری بعدی جای آنها عوض می شود) و سپس پود گذاری بعدی به همین روش انجام می شود و این عملیات تا پایان بافته شدن پارچه به همین صورت ادامه می یابد.

روش ایرجت(air jet weaving):

بافت پارچه به وسیله ماشین های تخت باف با روش ایرجت دقیقاً مانند روش ؟ است؛ یعنی نحوه چله گذاری یا همان نخ های تار و نحوه عبور نخ پود از میان نخ های تار، دقیقا مانند روش قبلی است با این تفاوت که در روش ایرجت به جای استفاده از قلاب، نخ پود به وسیله فشار هوا و با یک حالت پرتابی از میان نخ های تار عبور می کند.

استفاده از فشار هوا در روش ایرجت به جای قلاب در روش ؟ باعث افزایش قابل توجه سرعت بافت پارچه می شود. در واقع دلیل اصلی ابداع این روش و تفاوت مهمی که با روش قبل دارد، در همین سرعت بالای بافته شدن پارچه است.

روش واترجت(water jet weaving):

یکی دیگر از روش های پود گذاری در ماشین های تخت باف روش واترجت است. این روش در واقع شبیه به روش ایرجت می باشد با این تفاوت که از نازل های فشار آب برای پود گذاری استفاده می شود. در واقع نخ پود آغشته به آب شده و به وسیله نازل های فشار آب تا انتهای دستگاه پرتاب می شود. پس از آن دستگاه تغییر دهنه می دهد (پوزیشن نخ‌های تار عوض می شود) و پود گذاری بعدی انجام می گیرد.

روش ماکویی:

یکی دیگر از روش های بافت انواع پارچه به وسیله ماشین های تخت باف، روش ماکویی است. روش ماکویی قدیمی ترین و ابتدایی ترین روش بافت پارچه است. در این روش نخ پود بر روی قرقره کوچکی پیچیده می شود و در داخل ماکو قرار می گیرد. ماکو که در واقع حامل نخ پود است به صورت مکانیکی از بین نخ های تار عبور می کند و به این صورت نخ پود را از بین نخ‌های تار عبور می دهد و به انتهای پارچه می رسد. پس از آن نخ‌های تار جابجا شده یا به اصطلاح دهنه دستگاه تغییر می کند و ما کو مجدداً حرکت خود را به سمت ابتدای پارچه ادامه می دهد و این عملیات تا انتهای بافت پارچه به همین صورت تکرار می شود.

ثبت سفارش بافت پارچه ۰۳۱۳801

روش پروجکتایل (projectile weaving):

در این روش نخ پود به وسیله فشنگ های مخصوص از یک طرف دستگاه به طرف دیگر شلیک می شود. در روش ؟ به جای یک نخ پود می توان تعداد زیادی مثلاً ۲۴ عدد نخ پود را به وسیله یک شلیک از میان نخ های تار عبور داد. بعد از این که شلیک به وسیله فشنگ انجام شد و نخ های پود در جای خود فیکس شدند، فشنگ به ابتدای دستگاه بازگشته و آماده شلیک بعدی می شود.