پارچه ضد آب یا آمپرمابل

پارچه ضد آب به پارچه ای گفته می شود که در صورت تماس با آب خیس نمی شود و آب یک حالت چرخشی و غلتان بر روی پارچه دارد. اصطلاح علمی ضدآب کردن پارچه، آمپر مابل است که به سه روش صورت می گیرد و در ادامه به توضیحات آن می پردازیم:

پارچه ضد آب چگونه تولید می شود؟

سه روش برای ضد آب کردن پارچه وجود دارد که یکی از آن ها مربوط به پارچه برزنت و دو روش دیگر مربوط به پارچه های پلی استر است که در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه می دهیم. نکته قابل توجه در رابطه با تولید پارچه ضد آب این است که ضدآب کردن پارچه قبل از مرحله فیکس کردن یا همان تثبیت عرض پارچه انجام می شود.

گروه کارخانجات گلشن رسالت سابقه درخشان و طولانی در خصوص تولید پارچه ضد آب در انواع مختلف دارد که از جمله آن ها می توان به برزنت ضد آب و پارچه نانو ضد آب اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت و خرید پارچه های ضد آب ویا انواع دیگر پارچه می توانید به فروشگاه گلشن رسالت مراجعه کنید.

برزنت ضد آب چگونه تولید می شود؟

در خصوص انواع پارچه برزنت، نحوه تولید آن و ضدآب کردن پارچه برزنت در مقاله ای دیگر مفصل صحبت کرده ایم. در این مقاله فقط به صورت کوتاه اشاره می‌کنیم که ضدآب کردن پارچه برزنت به وسیله ماده پارافین انجام می شود؛ بدین صورت که ابتدا از طریق دادن حرارت پارافین جامد را به مایع تبدیل می کنند. سپس پارچه برزنت بافته شده به وسیله دستگاه پارافین زن وارد حوضچه ای پر از پارافین مایع می شود و به روش غرقابی هر دو طرف پارچه آغشته به پارافین می شود. سپس به وسیله غلتک های فشار پارافین اضافه پارچه گرفته شده و مابقی آن به عمق تار و پود پارچه نفوذ می کند.

ضد آب کردن پارچه های پلی استر چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم برای ضد آب کردن پارچه هایی که در بافت آن ها از نخ های پلی استر فیلامنت استفاده شده است، دو روش وجود دارد. یکی استفاده از محلول شیمیایی ضد آب و دیگری کوتینگ پارچه با ماده پلی اورتان (Polyurethane) که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

تولید پارچه ضد آب پلی استر با استفاده از محلول شیمیایی:

در این روش برای ضدآب کردن پارچه های پلی استر فیلامنت یا به عبارتی پارچه هایی که در تولید آنها از نخ پلی استر استفاده شده است، پارچه به صورت غرقابی وارد یک حوضچه پر از محلول شیمیایی ضد آب می شود. در واقع پارچه به وسیله یک غلتک که به صورت غرقابی درون یک حوضچه پر از محلول شیمیایی ضد آب قرار دارد، وارد حوضچه شده و دو طرف پارچه آغشته به این مواد می شود. به دلیل اینکه در این روش پارچه به صورت کامل وارد حوضچه مواد می شود به آن روش غرقابی می گویند.

پس از اینکه پارچه به صورت کامل آغشته به مواد ضد آب شد، آن را از بین دو غلتک فشار رد می کنند تا هم اضافه موادی که بر روی پارچه قرار دارد به وسیله این غلتک ها گرفته شود و هم از طریق فشاری که این غلتک ها وارد می کنند، مواد به عمق پارچه نفوذ کند.

یکی از انواع پارچه هایی که در گروه کارخانجات گلشن رسالت به روش غرقابی ضدآب می شود، پارچه های نانو هستند که در صنعت، مصارف گوناگون و متعددی دارند.

در آخر نیز پارچه آغشته به مواد را وارد حرارت می کنند تا مواد شیمیایی ضد آب که به عمق پارچه نفوذ کرده، بر اثر حرارت خشک شده و به پارچه بچسبد.

تولید پارچه ضد آب پلی استر به وسیله کوتینگ پلی اورتان:

اینکه کوتینگ پارچه چیست و به چه صورت انجام می شود، مطلبی است که نیاز به یک مقاله مفصل و جداگانه دارد؛ اما به خاطر اینکه این مطلب نیز خالی از لطف نباشد، اشاره کوتاهی به آن می کنیم.

به طور کلی کلمه کوتینگ (Coating) به معنی پوشش دادن است و در صنایع مختلف برای دادن ویژگی های خاص و کاربردی کردن مواد مختلف از کوتینگ استفاده می شود. در صنعت نساجی نیز به دلایل مختلف که یکی از آن ها همین تولید پارچه ضد آب است، طی عملیاتی اقدام به کوتینگ پارچه می کنند.

کوتینگ پارچه می تواند با مواد مختلفی از جمله پلی اورتان انجام شود و همانطور که بیان شد برای ضد آب کردن پارچه های پلی استر فیلامنت به روش کوتینگ، از این ماده استفاده می شود. روش کار بدین صورت است که پارچه بر روی یک غلتک ثابت شده و مواد پلی اورتان به وسیله یک تیغه که در بالای پارچه با فاصله مشخصی (معمولا بین یک دهم یا نیم میلیمتر) قرار دارد، به صورت یکنواخت بر روی پارچه پخش می شود. سپس با استفاده از غلتک های فشار، مواد اضافه گرفته شده و باقی آن به عمق پارچه نفوذ می کند. در آخر نیز با دادن حرارت، این مواد پخته و به صورت کامل جذب پارچه شده و عملیات ضد آب کردن پارچه انجام می شود.