چاپ پارچه

چاپ پارچه

انواع چاپ پارچه

روش های چاپ روی پارچه به دو دسته دیجیتال و روتاری تقسیم بندی می شود. چاپ دیجیتال نیز روش های متفاوتی دارد که در ادامه به توضیح انواع روش های چاپ می پردازیم:

گروه کارخانجات گلشن رسالت برای چاپ طرح بر روی پارچه از روش روتاری و روش چاپ دیجیتال ترانسفر استفاده می کند.

ثبت سفارش چاپ پارچه ۰۳۱۳۵۷۲۱۵۲۷

چاپ پارچه روتاری (Rotary):

در این روش پارچه بر روی یک نوار نقاله قرار گرفته و در بالای آن غلتک هایی توری شکل از جنس مش قرار می گیرد. مواد رنگی به داخل این غلتک تزریق می شود و بر روی سطح پارچه می نشیند. حال با باز و بسته کردن روزنه های توری غلتک می توان طرح‌های مختلفی را بر روی پارچه چاپ کرد. مثلاً برای چاپ طرح راه راه، روزنه های غلتک را با فاصله معینی مثلاً ۵ سانتیمتر به صورت یک در میان باز و بسته می کنیم؛ بدین‌صورت مواد رنگی تزریق شده داخل غلتک به صورت راه راه بر روی پارچه می نشیند. پس از اینکه چاپ بر روی پارچه انجام شد، دو طرف پارچه به وسیله دستگاه استنتر فیکس شده و پارچه وارد حرارت می شود تا جوهری که بر روی آن چاپ شده به طور کامل خشک و جذب پارچه شود.

از چاپ روتاری پارچه برای چاپ طرح هایی مثلا یک گل که اندازه طول آن حداکثر برابر با اندازه محیط غلتک باشد، می توان استفاده کرد. بدین صورت که یک سیکل از طرح به وسیله باز و بسته کردن توری های غلتک بر روی آن طراحی می شود و زمانی که غلتک یک دور کامل بر روی پارچه بزند، آن طرح چاپ می شود و به همین صورت که پارچه از زیر غلتک در حال عبور است سیکل های بعدی به ترتیب و پشت سر هم بر روی پارچه چاپ می شود.

چاپ پارچه دیجیتال (Digital):

به دلیل محدودیت هایی که در چاپ پارچه با روش روتاری وجود دارد، در خیلی از مواقع برای اینکه بتوانیم هر طرح دلخواهی را بر روی پارچه چاپ کنیم و همچنین بالا بردن کیفیت چاپ، از چاپ دیجیتال روی پارچه استفاده می کنیم. یکی از محاسن استفاده از این روش، عدم محدودیت در حداکثر طول طرح مورد نظر می باشد و می توان هر طرحی را بر روی پارچه چاپ کرد و با انجام تنظیمات لازم، آن طرح با هر مقدار طولی که داشته باشد، به طور منظم و پشت سر هم بر روی پارچه چاپ می شود.

چاپ دیجیتال پارچه چیست؟

چاپ دیجیتال پارچه به روشی گفته می شود که در آن به جای استفاده از غلطک و تزریق رنگ (روش روتاری)، از دستگاه چاپ دیجیتال روی پارچه استفاده می شود. البته چاپ دیجیتالی پارچه به دو روش ترانسفر و مستقیم انجام می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم اما به طور کلی این روش همانند پرینترهای معمولی چاپ کاغذ اما در ابعاد بسیار بزرگتر و مخصوص به پارچه صورت می گیرد.

چاپ دیجیتال ترانسفر (Transfer):

اگر خاطرتان باشد در گذشته در بعضی از آدامس های خارجی یک برچسب حاوی عکس موجود بود. شاید خودتان هم تجربه این کار را در کودکی داشته باشید؛ این برچسب را بر روی پوست دست قرار می دادیم و با کمی حرارت دادن (ها کردن) و کمی هم فشار (کشیدن دست بر روی پشت برچسب تصویر) آن برچسب بر روی پوست برگردان می شد. روش چاپ ترانسفر دقیقاً به همین صورت است.
در این روش از کاغذهای مخصوصی استفاده می شود که با حرارت دیدن جوهر را پس می دهند. ابتدا به وسیله پرینتر های بزرگ طرح مورد نظر را متناسب با عرض پارچه بر روی این کاغذ ها چاپ می کنند. روش کار این پرینتر ها دقیقاً مانند پرینتر های معمولی است، با این تفاوت که در ابعاد بزرگتر و به صورت ممتد و بدون قطعی بر روی کاغذ چاپ می کنند. کاغذ چاپ شده نیز همانند کاغذهای چاپ معمولی است، با این تفاوت که نوع کاغذ و نوع جوهر استفاده شده در آن به گونه ای است که با دیدن حرارت، کاغذ جوهر را پس می دهد.

از مزیت های چاپ ترانسفر این است که هر نوع طرح دلخواهی را با رنگ بندی متنوع و بدون محدودیت دامنه می توان بر روی پارچه چاپ کرد. پس از اینکه کاغذ چاپ آماده شد، آن  را بر روی پارچه قرار می دهند و به صورت همزمان از زیر غلتک های فشار رد می کنند. فشار و حرارت اعمال شده توسط این غلتک ها به پارچه و کاغذ، موجب برگردان شدن  یا همان چاپ طرح مورد نظر از کاغذ به پارچه می شود.

از روش چاپ ترانسفر معمولاً برای چاپ بر روی پارچه های استفاده می شود که زمخت نیستند و سطح صافی دارند؛ چرا که کیفیت چاپ آنها بسیار بالا می رود. البته از این روش برای چاپ بر روی پارچه های زمخت نیز می توان استفاده کرد، اما در حالت کلی این کار مرسوم نیست.

ثبت سفارش چاپ پارچه ۰۳۱۳۵۷۲۱۵۲۷

چاپ دیجیتال مستقیم:

در این روش همانگونه که از نامش مشخص است چاپ بر روی پارچه به صورت مستقیم به وسیله دستگاه پرینتر صورت می پذیرد. در روش چاپ ترانسفر گفتیم که پرینترها طرح مورد نظر را بر روی کاغذ چاپ می‌کنند و بعد این طرح از کاغذ به روی پارچه برگردان می شود. در روش چاپ مستقیم، پارچه در پرینترهای مخصوص این کار قرار می گیرد که دارای هد بزرگی هستند و چاپ بر روی پارچه را به صورت مستقیم و با کیفیت بالا انجام می دهند.

به دلیل استفاده از مواد اولیه رنگی مرغوب و دقت عمل در انجام عملیات چاپ بر روی پارچه، پارچه های چاپ شده توسط گروه کارخانجات گلشن رسالت رنگ پس نمی دهند.