کوتینگ پارچه

کوتینگ چیست؟

قبل از اینکه در خصوص کوتینگ پارچه و انواع روش های آن صحبت کنیم، ابتدا باید مفهوم کلی کوتینگ را مورد بررسی قرار دهیم. به طور کلی کوتینگ به معنای ایجاد یک لایه پوشش بر روی اجسام مختلف است. در صنایع مختلف برای ایجاد خصوصیات جدید در مواد یا بالا بردن استقامت و استحکام آن، از کوتینگ استفاده می کنند. در صنعت نساجی نیز برای موارد مختلفی همچون جلوگیری از جا به جا شدن تار و پود پارچه و حفظ استقامت آن، ضد آب کردن پارچه، مقاومت در برابر آفتاب، براق کردن سطح پارچه (به طور مشخص برای پارچه بنر) و… از عملیات کوتینگ پارچه استفاده می شود. برای کوتینگ پارچه از روش های متفاوتی در دنیا استفاده می شود که در ادامه به توضیح این انواع روش ها می پردازیم.

چرا به کوتینگ پارچه نیاز داریم؟

برای پارچه های مختلف با کاربرد های مختلف طبیعتاً دلایل مختلفی برای کوتینگ کردن می تواند وجود داشته باشد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می کنیم. مثلاً برای پارچه بنر عملیات کوتینگ برای ضدآب کردن پارچه و همچنین توانایی چاپ با کیفیت بالا بر روی پارچه انجام می شود. در واقع پارچه بنر یک پارچه ساده است که یک لایه pvc سفید نازک بر روی آن کوتینگ شده است. این لایه pvc باعث می شود که استقامت پارچه بالا برود و در هنگام نصب بنر در مکان های مختلف به اصطلاح شل نباشد و بتواند ظاهر خود را حفظ کند. مزیت دیگر کوتینگ پارچه بنر این است که علاوه بر ضد آب شدن پارچه این قابلیت را پیدا می کند که طرح های مختلف با تنوع رنگی بالا به راحتی و با کیفیت بسیار مناسب و بدون پخش شدن رنگ، بر روی پارچه چاپ شود.

به عنوان مثالی دیگر برای بالا بردن مقاومت و ضد آفتاب کردن پارچه برزنت نیز آن را کوتینگ می کنند.

در خصوص پارچه های کیف و چمدان (پارچه هایی که در تولید انواع کیف و چمدان از آن ها استفاده می شود) عملیات کوتینگ پارچه برای جلوگیری از جا به جا شدن تارو پود پارچه انجام میشود. اگر پارچه های کیف و چمدان کوتینگ نشوند، محصول تولید شده با آن ها حالت نرمی و شل بودن دارد و پارچه استقامت لازم برای حفظ حالت خود را ندارد.

در موارد خاص می توان به جای ماده pvc از پلی اورتان (Polyurethane) که از انواع چسب ها به شمار می رود، استفاده کرد. استفاده از پلی اورتان باعث می شود پارچه به صورت کامل و با درجه کیفی بالا ضد آب شود به طوریکه با شستشو، رسیدن رطوبت، چروک شدن و… از بین نمی رود. لازم به ذکر است پارچه ای که به وسیله پلی اورتان ضد آب شده است، از لحاظ ضخامت تغییر چندانی نمی کند. در واقع این مواد به داخل تار و پود پارچه نفوذ می کنند و مانند سایر کوتینگ ها به وضوح قابل تشخیص نیست.

انواع روش های کوتینگ پارچه:

روش کلندرینگ (CALENDERING):
در این روش به وسیله دستگاه کلندر ابتدا یک فیلم نازک از مواد pvc ساخته می شود و دقیقا شبیه به یک رول پارچه به صورت رول در می آید. بعد از اینکه فیلم pvc تولید شد، نوبت به دستگاه لمینیتینگ (Laminating) می رسد. بدین صورت که رول پارچه ای که قرار است عملیات کوتینگ بر روی آن انجام شود از یک طرف و رول فیلم pvc که دستگاه کلندر تولید کرده از طرف دیگر در دستگاه لمینیتینگ قرار می گیرد. این دستگاه دارای دو غلتک فشار است که یکی از آنها فلزی و دیگری لاستیکی است. رول پارچه و رول فیلم pvc وارد این غلتک های فشار شده و به واسطه فشار و حرارتی که به آنها وارد می شود، به یکدیگر چسبیده یا به اصطلاح اتو می شوند. اگر فیلم pvc حرارت مورد نیاز برای چسبیدن صحیح بر روی پارچه را نداشته باشد، قبل از این مرحله آن را از روی چند سیلندر حرارتی رد می‌کنند تا به حرارت مورد نظر برسد. در نهایت فیلم pvc به صورت کامل از طریق حرارت و فشار مناسب وارد شده به آن به سطح پارچه می چسبد و عملیات کوتینگ انجام می شود.

در روشی دیگر پودر pvc بر روی پارچه ریخته می شود و به آن حرارت می دهند تا به حالت مذاب یا خمیری شکل در می آید. سپس مانند روش قبلی پارچه و پودر pvc که بر روی آن ریخته شده و حالت خمیری شکل پیدا کرده، از زیر غلتک های فشار رد می شوند. بدین صورت پودر pvc از طریق حرارت و فشاری که به آن وارد می شود به صورت یکنواخت و مسطح بر روی پارچه می چسبد و عملیات کوتینگ انجام می شود.

روش پیست کوتینگ (paste Coating):
مرحله اول: تولید خمیر pvc
در این روش ابتدا خمیر pvc با یک فرمولاسیون خاص تولید می شود. به بیان ساده پودر pvc خریداری می شود و با اضافه کردن مواد دیگری مانند روغن کمکی، روغن DOP، کربنات و… بر اساس فرمول و به صورت درصدی با هم ترکیب می‌شوند. پس از آن این مواد به وسیله همزن خوب مخلوط می شوند تا مواد به صورت یکنواخت در کل خمیر ترکیب شوند و خمیر pvc که از لحاظ ظاهری می‌توان گفت شبیه به خامه است، تولید می شود.

فرمولاسیون مواد برای کوتینگ پارچه می تواند با توجه به کاربرد پارچه ویا سفارش مشتری متفاوت باشد. مثلا برای تولید پارچه برزنت ضد آب و آفتاب، مواد ضد UV به فرمولاسیون کوتینگ اضافه می شود. یا برای براق کردن پارچه بنر، ماده تیتان به فرمولاسیون اضافه می شود. به طور کلی حالت نرم بودن یا خشک بودن پارچه، ضد آفتاب بودن، براق بودن، حالت فرمدار یا اسفنجی و… را می توان با تغییر فرمولاسیون کوتینگ پارچه مدیریت کرد. به غیر از موارد ذکر شده برای رنگی کردن کوتینگ پارچه نیز می توان رنگ مورد نظر را به خمیر pvc اضافه کرد.

گروه کارخانجات گلشن رسالت با تجربه چند دهه تولید پارچه های صنعتی و مقاوم و با استفاده از دانش روز دنیا، فرمولاسیون کوتینگ پارچه را در انواع مختلف با نهایت دقت و کیفیت با روش پیست کوتینگ (Paste Coating) انجام می دهد و حتی در فصل تابستان و زمستان به دلیل تغییر دمای محیط، جهت مدیریت میزان نرمی و خشکی پارچه، کوتینگ پارچه با فرمول های متفاوت انجام می پذیرد. همین امر باعث شده که محصول نهایی تولید شده توسط این شرکت، به گفته فعالان بازار و مصرف کنندگان، بالاترین حد کیفیت را داشته باشد.

این روش کوتینگ به روش رول اند نایف (Roll and Knife) نیز معروف است. دلیل این نامگذاری این است که دستگاه کوتینگ پارچه از یک غلتک عریض و بزرگ (Roll) و یک تیغه (Knife) که بر روی این غلتک قرار دارد، تشکیل شده است. فاصله تیغه از غلتک قابل تغییر است و بر اساس میزان ضخامت مواد کوتینگ بر روی پارچه معمولاً از یک دهم تا نیم میلیمتر تنظیم می شود.

مرحله دوم: آغشته کردن (پوشش) پارچه با خمیر pvc
مراحل انجام کوتینگ پارچه در این روش بدین صورت است که خمیر pvc که در مرحله قبل تولید شد، در پشت این تیغه ریخته می شود و پارچه نیز به صورت کامل بر روی سطح غلتک چسبیده و فیکس شده است. مادامی که غلتک در حال چرخش است، پارچه از زیر تیغه در حال عبور کردن است و مواد pvc یا همان خمیر pvc به ضخامت همان فاصله ای که تیغه از سطح پارچه دارد، بر روی پارچه می چسبد. بدین صورت یک لایه خمیر pvc به صورت یکنواخت بر روی سطح پارچه قرار می گیرد.

مرحله سوم: پختن مواد
در این مرحله پارچه آغشته به مواد وارد حرارت می شود و از طریق حرارتی که به آن داده می‌شود خمیر pvc به صورت کامل پخته و بهتر بر روی پارچه می چسبد. به بیان دیگر پس از این که پارچه به خمیر pvc آغشته شد، به وسیله دستگاه استنتر (Stenter) دو طرف پارچه فیکس شده و وارد حرارت می شود. بدین‌صورت خمیر pvc کاملا پخته شده و بر روی سطح پارچه می چسبد.

مرحله چهارم: چسبندگی کامل
در پایان نیز برای چسبندگی کامل و فیکس شدن مواد بر روی پارچه در حالی که پارچه هنوز دارای حرارت و در حال سرد شدن است، آن را وارد غلتک های فشار می کنند. فشار وارد شده به خمیر pvc در این مرحله باعث می‌شود که مواد به صورت کامل و یکنواخت بر روی سطح پارچه بچسبد.

شاید دیده باشید که برخی از پارچه های کوتینگ شده دارای نقش یا طرح خاصی هستند. این نقش در مرحله غلتک های فشار بر روی پارچه هک می شود. همانطور که قبل تر نیز اشاره شد، غلتک بالایی از جنس فلز و غلتک پایینی لاستیکی است. اگر غلتک فلزی که در بالای پارچه قرار دارد و با قسمت آغشته به مواد در تماس است، دارای نقش یا طرح خاضی باشد، طرح آن بر روی قسمت کوتینگ شده پارچه حک می شود.

مرحله پنجم: خنکسازی
پس از این مرحله و در مرحله پایانی، پارچه آغشته به مواد کوتینگ شده بر روی غلتک های آبگرد سرد، قرار می‌گیرد تا خنک شود. در واقع نقش این غلتک ها فقط پایین آوردن دما و خنک کردن پارچه است. بعد از این مرحله عملیات کوتینگ به صورت کامل انجام شده و پارچه رول می شود و آماده عرضه در بازار است.

گروه کارخانجات گلشن رسالت عملیات کوتینگ پارچه را با فرمولاسیون پیشرفته و بر اساس مصارف و کاربردهای پارچه و همچنین بنا به سفارش مشتری با بالاترین کیفیت انجام می دهد. برای سفارش کوتینگ پارچه با کارشناسان فروش کارخانه ارتباط برقرار کنید.