معرفی و خرید انواع پارچه برزنت

برزنت
دسترسی سریع

پارچه برزنت چیست

در صنایع مختلف موارد کاربردی فراوانی وجود دارد که نیاز به پارچه های مقاوم در برابر آب و آفتاب می باشد. پارچه هایی که با الیاف طبیعی بافته شده اند، معمولا از این ویژگی برخوردار نیستند؛ به همین دلیل با اضافه کردن مواد پلیمری مانند پلی استر به الیاف طبیعی و پنبه ای پارچه ای تولید می شود که به آن برزنت می گویند. پارچه برزنت ضد آب و آفتاب، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر وزن زیاد و وزش باد نیز هست. به تدریج و با پیشرفت صنعت نساجی مواد مختلفی به این پارچه اضافه شده که هر کدام از آنها خواص متفاوتی را به این پارچه می دهد.

 • معنی برزنت چیست

در مورد برزنت در فرهنگ فارسی معین اینگونه نوشته شده است: “نوعی پارچه ضخیم و خشن که برای ساختن چادر و روکش و مانند آن‌ها به کار می‌رود.”
این تعریف دقیقا همان چیزی است که عموم جامعه در مورد این پارچه تصور می کنند؛ اما اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به موضوع نگاه کنیم، برزنت در واقع یکی از انواع پارچه های صنعتی و مقاوم است و انواع دیگر این پارچه ها که مصارف گوناگونی مانند تولید کیف و چمدان، چادر مسافرتی و صندلی، روکش بار ماشین های سنگین، چادر خودرو و… دارند نیز در بازار به نام های مختلفی مانند برزنت کیفی، برزنت چادری، برزنت خطی و… شناخته می شوند.

در خصوص واژه برزنت باید بدانیم که این لغت از زبان روسی وارد زبان ایرانی شده است. نوشتار آن به زبان روسی (брезент) و تلفظ آن دقیقا “برزنت” است. در زبان انگلیسی نیز به آن تارپولین (tarpaulin) گفته می شود.

 • جنس پارچه برزنت

همانطور که گفته شد معمولا همه پارچه های صنعتی و مقاوم به نام برزنت شناخته می شوند؛ بنابراین توضیحاتی که می خوانید در مورد خود پارچه برزنت است و نه انواع دیگری مانند برزنت خطی یا برزنت نانو!
در اکثر موارد این پارچه از نخ های پنبه و درصد کمی پلی استر که برای بالا بردن مقاومت و استحکام پارچه استفاده می شود، تشکیل شده است. در واقع نخ های تار به کار رفته شده در این پارچه از جنس پنبه صددرصد و نخ های پود، ترکیبی از پنبه و پلی استر و درصد ترکیب آن ها معمولا 80/20 یا 60/40 است.

 • دوخت برزنت

گروه کارخانجات گلشن رسالت برای دوخت این پارچه از نخ تار سه لایه (سه لایه به هم تنیده شده) استفاده می کند. این نخ ها با نخ پود شش لایه بافت می شوند. به همین دلیل پارچه برزنت گلشن رسالت به نام برزنت سه لایه شش لایه یا LR 6*3 نیز معروف است.
نخ تار استفاده شده از جنس پنبه صددرصد و به صورت سه لایه در هم تنیده شده و نمره آن بین ۱۰ تا ۱۲ ne می باشد. جنس نخ پود استفاده شده نیز ترکیبی از پنبه و پلی استر و درصد ترکیب آنها معمولاً ۸۰ پنبه ۲۰ پلی استر و یا ۶۰ پنبه و ۴۰ پلی استر است. همچنین نخ پود به صورت شش لایه در هم تنیده شده و با نمره ۲۰ ne می باشد.

 • وزن برزنت

اگر بخواهیم انواع پارچه های صنعتی را برزنت در نظر بگیریم، وزن این پارچه ها در بازه حدود 200 تا 750 گرم بر متر مربع است. خود پارچه برزنت نیز بسته به اینکه از چند نخ درهم تنیده شده برای تار و پود آن استفاده شده باشد، می تواند وزن های متفاوتی داشته باشد. در خصوص برزنت سه لا شش لا گلشن رسالت که در نوع خود، بهترین در سطح کشور است، با توجه به ضخامت بالای آن وزنی در حدود 730 گرم بر متر مربع دارد.

 • عمر برزنت

اساس به وجود آمدن این پارچه، طول عمر بالای آن و مقاومت در برابر شرایط محیطی مانند آب و آفتاب است. اینکه هر برزنتی چقدر طول عمر دارد بسته به جنس و کیفیت نخ های پنبه و پلی استر به کار رفته در آن، ضخامت پارچه (چند لایه بودن نخ های تار و پود)، دستگاه ها و تکنولوژی به کار رفته برای بافت آن و… می تواند متفاوت باشد.
برزنت سه لا شش لا گلشن رسالت با توجه به ضخامت بالا، نحوه بافت پارچه و مواد اولیه استفاده شده، دارای طول عمر بسیار بالایی است؛ به طوریکه می توان چندین سال از این پارچه به نحو احسن استفاده کرد.

 • برزنت رنگی

اگر به دنبال برزنت رنگی هستید، احتمالا منظورتان برزنت موادی است که در رنگ های مختلفی از جمله کرم خاکی، مشکی پاکستانی و سبز یشمی تولید می شود. شاید هم به دنبال پارچه های دیگری مانند برزنت خطی یا برزنت نانو هستید که نمونه هرکدام را در تصاویر زیر مشاده می کنید.
برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارچه مورد نظرتان، می توانید بر روی عکس آن کلیک کنید ویا اگر پارچه مورد نظرتان در این تصاویر موجود نیست یا نیاز به راهنمایی دارید، با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

مشاوره خرید 0313801

 • قیمت برزنت

در مورد قیمت این پارچه مهم و کاربردی باید به این نکته توجه کنیم که منظورمان دقیقا چه نوع برزنتی است؟ در ادامه توضیحات کاملتری ارائه می کنیم که چند نوع محتلف از این پارچه وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای گرماژ مختلف، عرض های مختلف، الیاف متفاوت و نوع بافت مختلفی هستند.

واضح است که قیمت هر کدام از این پارچه ها متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می شود برای استعلام دقیق و به روز هر کدام از انواع این پارچه با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل نمایید.

 • ویژگی های برزنت

این پارچه ویژگی های بسیار زیادی دارد و همین امر موجب شده تا در صنایع مختلف کاربرد فراوان داشته باشد. در ادامه به توضیح برخی از این ویژگی ها می پردازیم:

  1. مقاوم در برابر باد و باران:
   یکی از مهمترین مصارف این پارچه، ایجاد پوشش برای تجهیزاتی است که در فضای باز قرار دارند. این پارچه مناسب ترین گزینه برای محافظت تجهیزات در برابر باد و باران است. برزنت ضد آب به طور کامل و صددرصد در مقابل نفوذ آب مقاوم است.
  2. وزن سبک:
   این پارچه به نسبت استحکام و مقاومتی که دارد، دارای وزن بسیار مناسبی است. همانطور که قبلا گفته شد، وزن این پارچه بسته به نوع و ضخامت آن، چیزی در حدود 200 تا 750 گرم بر متر مربع است.
  3. نصب آسان:
   با انجام دوخت مناسب در اطراف پارچه و قراردادن حلقه های برزنت در آن، نصب پارچه در هرجایی به راحتی قابل انجام است.
  4. مقاوم در برابر آفتاب:
   این پارچه در برابر نور مستقیم خورشید نیز دارای مقاومت بالایی است و این ویژگی موجب می شود تا علاوه بر مقاومت در برابر باد و باران، در فصول گرم سال نیز از تجهیزات در برابر نور آفتاب محافظت کند.
  5. مقاومت کششی بالا:
   پارچه برزنت به دلیل نوع بافت و ضخامتی که دارد، در برابر سوراخ شدن ویا جرخوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.
  6. انعطاف پذیری:
   علی رغم مقاومت و ضخامت بالا، این پارچه از انعطاف پذیری بسیار مناسبی برخوردار است و به راحتی می تواند بر هر نوع پوشش یا سطحی منطبق شود.
  7. ضد حریق:
   استفاده از کلمه ضد حریق برای پارچه برزنت خیلی صحیح نیست؛ چرا که این پارچه قابلیت سوختن دارد. اما نکته مهم اینجاست که مقاومت بسیار زیادی در برابر شعله های آتش دارد. مثلا اگر قسمتی از پارچه درگیر سوختن شود، پارچه در مقابل آن مقاومت می کند و شعله های آتش نمی توانند به سرعت در پارچه گسترش یابند.
  8. مقاوم در برابر پوسیدگی:
   همانطور که گفته شد، این پارچه عمر بسیار بالایی دارد و به راحتی می توان چندین سال از این پارچه بدون آنکه پوسیده شود، استفاده کرد.

سفارش انواع پارچه برزنت 0313801

انواع برزنت

معمولا این پارچه را در چهار دسته خام، موادی، خطی و چاپی دسته بندی می کنند. این روش دسته بندی از نظر تخصصی کمی دارای اشکال است؛ چرا که برزنت خطی و چاپی از انواع دیگر پارچه های صنعتی و مقاوم هستند که اصطلاحا با نام برزنت در بازار و در بین مصرف کنندگان شهرت دارند. در ادامه توضیحات کاملتری در این خصوص ارائه می کنیم:

 • برزنت خام

برزنت خام که به آن برزنت سفید هم گفته می شود، یعنی پارچه ای که بافته شده ولی هنوز به مواد و رنگ آغشته نشده باشد. وزن این پارچه چیزی در حدود 520 تا 550 گرم بر متر مربع است و در عرض های یک، یک و نیم و دو متری تولید می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر ویا خرید اینترنتی این پارچه، می توانید به صفحه محصول برزنت خام مراجعه کنید.

 • برزنت موادی

پس از اینکه برزنت خام آمده شد، طی عملیاتی آن را به ماده پارافین و رنگ آغشته می کنند که به آن برزنت موادی گفته می شود. این پارچه چیزی در حدود 720 تا 750 گرم بر متر مربع وزن دارد و در عرض های یک تا دو متر تولید می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر ویا خرید اینترنتی این پارچه، می توانید به صفحه محصول برزنت موادی مراجعه کنید.

 • برزنت خطی

معمولا منظور از برزنت خطی، پارچه خطی بافته ای ویا برزنت نانو خطی است که تصاویر این محصولات را در زیر مشاهده می کنید. برای جلوگیری از طولانی شدن این مطلب، توضیحات کامل و جامع را می توانید در صفحه برزنت خطی مشاهده کنید.

مشاوره و سفارش تلفنی 0313801

 • برزنت چاپی

اگر برزنت چاپی می خواهید، احتمالا به دنبال یکی از 4 محصول زیر هستید:

 1. پارچه خطی بافته ای که یکی از کاربردهای آن تولید روکش خودرو است.
 2. برزنت نانو چاپی که به طور مثال برای تولید صندلی، چادر و سایبان استفاده می شود.
 3. پارچه هایی که برای تولیدکیف و چمدان استفاده می شوند و قابلیت چاپ دارند. مانند پارچه ریپس یا جودون
 4. برزنت چاپی: این پارچه در حال حاضر تقریبا قدیمی و منسوخ شده است و به همین دلیل گلشن رسالت نیز تولید آن را متوقف کرده است.

مشاوره و سفارش تلفنی 0313801

در ادامه این مقاله به بررسی انواع دیگر این پارچه می پردازیم. تقریبا همه مواردی که در ادامه می خوانید، در یکی از 4 دسته بالا قرار می گیرند، اما به منظور اینکه شما عزیزان به دنبال هر نوع برزنتی که هستید، بتوانید در مورد آن اطلاعات کسب کنید، ما تمامی موارد را به صورت جداگانه بررسی کرده ایم. برای طرح هرگونه سوال می توانید از بخش کامنت های همین صفحه اقدام کنید. همچنین برای سفارش تلفنی، می توانید با کارشناسان فروش مجموعه در ارتباط باشید.

برزنت سبک

قبلا اشاره کردیم که وزن این پارچه ها چیزی در حدود 200 الی 750 گرم می باشد. حال باید بررسی کنیم که منظور از برزنت سبک چیست؟
به دو صورت می توان در نظر گرفت:

 1. پارچه ای که سبک بافته شده است. مثلا به جای 3لا 6لا به صورت 2لا 3لا بافته شده باشد که طبیعتا دارای وزن کمتری است. معمولا پارچه تولید شده توسط گلشن رسالت به صورت 3لا 6لا بافته می شود اما شما می توانید بافت پارچه های سبکتر را نیز به این مجموعه سفارش دهید.
 2. پارچه های صنعتی دیگری مانند پارچه های کیفی، چادری یا نانو که به نام برزنت شناخته می شوند؛ طبیعتا به دلیل تفاوت زیادی که در بافت آن ها وجود دارد، دارای وزن به مراتب کمتری هستند.

در هر دو صورت، کارخانجات گلشن رسالت تامین کننده تمامی نیاز مصرف کنندگان پارچه های صنعتی و مقاوم در سطح کشور است. بنابراین شما می توانید برای انتخاب پارچه متناسب با کاربرد مدنظرتان و دریافت مشاوره قبل از خرید، با کارشناسان فروش مجموعه در ارتباط باشید.

تماس با کارشناسان فروش 0313801

برزنت درجه یک

کیفیت تولید این پارچه در کارخانه های مختلف ممکن است متفاوت باشد و این تفاوت به عوامل بسیاری بستگی دارد. ما در اینجا چند عامل مهم و تاثیرگذار در کیفیت این پارچه را بررسی می کنیم و در ادامه راهکارهایی برای تشخیص کیفیت ارائه می کنیم. البته تشخیص کیفیت هر پارچه ای به بالا رفتن تجربه هر فرد نیز بستگی دارد، اما با دانستن چند نکته و به مرور می توان تا حد زیادی کیفیت پارچه را تشخیص داد.

اولین نکته ای که برای تشخیص برزنت درجه یک لازم است رعایت کنیم، توجه به برند و کارخانه تولید کننده آن است. برندی که در طول سال های مختلف همچنان کیفیت خود را حفظ کرده باشد و بازار و مصرف کنندگان نیز این موضوع را تایید کنند. برزنت گلشن رسالت با سابقه طولانی و درخشانی که در بازار دارد، می تواند یک انتخاب مطمئن و بدون ریسکی باشد.
ضمن اینکه این کارخانه برای تشخیص راحت تر مصرف کنندگان عزیز از اصل بودن پارچه، آن را شناسنامه دار کرده است و در سرتاسر رول آن، عبارت لاتین GOLSHAN RESALAT SEPAHAN 3*6 LR درج شده است. بنابراین با دیدن این عبارت، می توانید از اصالت پارچه اطمینان حاصل کرده و از کیفیت آن مطمئن باشید.

نکته دوم کیفیت الیاف طبیعی و مصنوعی به کار رفته در پارچه است. طبیعتا هنگام خرید نمی توان این نکته را تشخیص داد و در اینجا نیز باید به برند و کارخانه تولیدکننده و سابقه فعالیت آن دقت کرد. در بخش فرآیند تولید پارچه به طور کامل توضیح داده ایم که گلشن رسالت از نخ های پنبه با الیاف بزرگ استفاده می کند که دارای کیفیت بسیار مناسبی هستند.

سومین نکته مقاومت پارچه در برابر حرارت یا آتش است. هرچقدر پارچه دیرتر شعله ور شود و شعله ایجاد شده در آن در سطح پارچه گسترش نیابد، از کیفیت بالاتری برخوردار است. البته مقاومت در برابر حرارت و آتش در انواع مختلف پارچه بسیار متفاوت است؛ چراکه با اضافه کردن موادی به پارچه می توان این مقاومت را مدیریت کرد.

نکته چهارم مقاومت در برابر آب و رطوبت است. این مورد را به راحتی می توان آزمایش کرد. زمانی که آب بر روی پارچه ریخته می شود، پارچه باید حالت آب گریزی داشته باشد و آب نباید به هیچ عنوان جذب پارچه شود و به اصطلاح بر روی آن حالت غلتان و شناور پیدا می کند. در بخش برزنت ضد آب توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه شده است.

نکته پنجم در تشخیص کیفیت این پارچه، نوع روکش و موادی است که به آن اضافه شده است. در مورد خود پارچه برزنت، ماده پارافین توسط دستگاه ژیگر به آن اضافه می شود که در بخش فرآیند تولید در همین صفحه به صورت کامل در مورد آن توضیح داده شده است. در مورد برزنت کانتینری یا برزنت PVC ماده اضافه شده همانطور که مشخص است، PVC است و در مورد پارچه های دیگر نیز ممکن است از مواد دیگری استفاده شود.
اما تشخیص کیفیت این مواد، با لمس کردن پارچه و کمی تجربه قابل انجام است. اگر مدتی با این پارچه ها سر و کار داشته باشید، به راحتی با لمس کردن پارچه می توانید تا حد مطلوبی کیفیت مواد آن را تشخیص دهید.

برزنت اصفهان

استان اصفهان از دیرباز یکی از قطب های اصلی تولید پارچه در کشور بوده است به طوریکه در سراسر این استان کارگاه ها و کارخانه های بسیاری مشغول تولید انواع پارچه صنعتی و غیر صنعتی هستند. در این میان گروه کارخانجات گلشن رسالت بزرگترین تولیدکننده پارچه های صنعتی و مقاوم به خصوص برزنت در اصفهان و کشور است و محصولات خود را در سراسر کشور عرضه می کند.

برای خرید و سفارش این پارچه یا دیگر پارچه های صنعتی، می توانید به صورت حضوری در شهر اصفهان به آدرس اصفهان، شهرک صنعتی جی، خیابان یکم، کارخانجات گلشن رسالت مراجعه کرده ویا به صورت غیر حضوری از دو روش تماس تلفنی با شماره 03135721527 یا خرید اینترنتی پارچه از طریق فروشگاه دیجی گلشن اقدام کنید.

 • برزنت از کجا بخرم

چه اهمیتی دارد که پارچه مورد نظرمان را از کجا بخریم؟
این موضوع به دو دلیل حائز اهمیت است.
دلیل اول اطمینان از کیفیت پارچه و تولیدکننده آن است. اگر از تولید کننده مطمئن، با اعتبار و متعهد خرید نکنیم، احتمالا خرید مناسب، با کیفیت و تضمین شده ای نخواهیم داشت. بنابراین در هنگام خرید حتما باید در نظر داشته باشیم که تولید کننده سابقه ای درخشان و طولانی مدت داشته باشد و در بازار به خوبی شناخته شده باشد.
دلیل دوم قیمت مناسب و مقرون به صرفه است. اگر به صورت مستقیم بتوانیم از تولیدکننده اصلی خرید خود را انجام دهیم، طبیعتا با قیمت مناسب تری می توانیم خرید خود را انجام دهیم.
برزنت گلشن رسالت دارای کیفیت بالا و کاملا شناخته شده در سطح کشور است و شما می توانید با خرید مستقیم از این کارخانه، یک خرید راحت، تضمین شده و با قیمت مناسب را تجربه کنید.

فرآیند تولید پارچه برزنت

در اکثر موارد برای تولید این پارچه از نخ های ریسیده شده از جنس پنبه و درصد کمی پلی استر استفاده می شود (در واقع برای بالا بردن مقاومت و استحکام پارچه در بافت آن از پلی استر استفاده می شود). بدین صورت که نخ تار استفاده شده از جنس پنبه صددرصد و به صورت سه لایه در هم تنیده شده  و نمره آن بین ۱۰ تا ۱۲ ne می باشد. جنس نخ پود استفاده شده در بافت پارچه برزنت نیز ترکیبی از پنبه و پلی استر و درصد ترکیب آنها معمولاً ۸۰ پنبه ۲۰ پلی استر و یا ۶۰ پنبه و ۴۰ پلی استر است. همچنین نخ پود به صورت شش لایه در هم تنیده شده و با نمره ۲۰ ne می باشد.

کیفیت نخ استفاده شده در پارچه برزنت گلشن رسالت چگونه است؟

برای پاسخ به این پرسش باید ابتدا کمی در مورد فرآیند تولید نخ صحبت کنیم. یک گل پنبه را در نظر بگیرید این گل شامل تعداد زیادی الیاف کوچک و بزرگ از چند میلیمتر تا چند سانتی متر است. هرچقدر تعداد الیاف بزرگتر یک گل پنبه بیشتر باشد آن پنبه مرغوب تر است. پنبه توسط دستگاه ریسندگی شانه شده و الیاف کوچک و بزرگ آن از هم جدا می شوند. سپس این الیاف توسط دستگاه ریسندگی به دنبال هم تابانده (ریسیده) می شود تا تبدیل به نخ گردد. هرچقدر الیاف استفاده شده برای تولید نخ بلندتر باشند، آن نخ با کیفیت تر و مرغوب تر است.
گروه کارخانجات گلشن رسالت از با کیفیت ترین و بهترین نخ های موجود در بازار استفاده می کند.

تا این مرحله پارچه خام تولید شده است و برای تولید برزنت موادی، مراحل بعدی باید طی شود. این پارچه یعنی قبل از اینکه به مواد آغشته شود ضد آب نیست؛ اما خاصیت آب گریزی دارد. یعنی آب در وهله اول جذب پارچه نشده و بر روی آن سر می خورد. همچنین وزن پارچه خام معمولاً بین ۵۲۰ تا ۵۵۰ گرم و پس از اضافه شدن مواد یعنی بین 720 تا 750 گرم در متر مربع می باشد.

پس از اینکه پارچه بافته شد، به دلیل خاصیت آب گریزی پنبه که به خاطر وجود لایه غشا در مولکول آن است، پارچه قابلیت رنگرزی ندارد (اینکه عموماً فکر میکنیم پنبه خاصیت جذب آب بالایی دارد در واقع برای آن پنبه ای است که لایه غشای خود را از دست داده باشد). بنابراین با استفاده از دستگاهی به نام ژیگر پارچه بافته شده را چهار مرتبه از داخل آب جوش می گذرانیم تا لایه غشای مولکول پنبه از بین رود. این عمل موجب می شود پارچه قابلیت فوق‌العاده‌ای در جذب مواد پیدا کند.

پس از آن به وسیله همان دستگاه ژیگر پارچه به صورت کامل و با جذب بالا رنگ شده و آماده ضد آب شدن می شود. برای ضدآب کردن پارچه، به وسیله دستگاه پارافین زن یک لایه پارافین بر روی پارچه قرار می گیرد. روش کار دستگاه پارافین زن به صورت غرقابی است؛ یعنی پارچه وارد یک حوزه پارافین شده و بعد از آن به وسیله غلتک های فشار تمام روزنه ها و تار و پود پارچه در هر دو طرف پر از پارافین شده و پارافین اضافه آن نیز گرفته می شود. بدین صورت برزنت ضد آب به صورت کامل و با کیفیت بالا تولید می شود.

گاها این پارچه را ضد حریق می نامند در صورتی که این پارچه مقاوم در برابر آتش و شعله ور شدن است؛ یعنی در تماس با آتش دیرتر می سوزد و در صورت سوختن نیز شعله ور نمی شود؛ اما نمی توان به آن پارچه ضد حریق گفت. البته با اضافه کردن پی وی سی به مواد در پارچه های مشمع کانتینری می توان پارچه ضد حریق نیز تولید کرد.

گروه کارخانجات گلشن رسالت اولین و بزرگترین تولید کننده پارچه برزنت ضد آب و آفتاب با بالاترین کیفیت در ایران است؛ به طوری که استفاده از نام و برند برزنت گلشن رسالت در سطح کشور بسیار رایج شده است. دلیل این ادعا استفاده از بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه در تولید و همچنین استفاده از به روزترین ماشین آلات شرکت پیکانول بلژیک که جز بزرگترین تولید کنندگان ماشین آلات صنعت نساجی با تکنولوژی روز در جهان است، می باشد.